Aktualności

  Kolejna zmiana wieku emerytalnego

  Od 1 października tego roku wraca poprzedni wiek emerytalny tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Już od dziś (1 września 2017) uprawnieni mogą złożyć wniosek o przejście na emeryturę.
  Z przejścia na emeryturę może skorzystać nawet 330.000 osób, jednak nie wszyscy uprawnieni zdecydują się na taki krok. Decyzja powinna być przemyślana, gdyż konstrukcja naszego systemu emerytalnego powoduje, że dłuższa praca powoduje zwiększenie wysokości przyszłego świadczenia.
  Od 1 lipca w oddziałach ZUS można zgłaszać się do doradców emerytalnych, którzy pomogą podjąć decyzję. Do tej pory z ich pomocy skorzystało już ponad 300.000 przyszłych emerytów (takie dane podała minister Rafalska podczas briefingu prasowego w I Oddziale ZUS).  W celu ułatwienia przyszłym emerytom kontakt z doradcami, w wybranych placówkach Poczty Polskiej będzie można uzyskać poradę, skorzystać z kalkulatora emerytalnego oraz uzyskać pomoc jak poprawnie wypełnić wniosek.
  Z informacji zbieranych od doradców emerytalnych wynika, że około 50% osób które się do nich zgłosiło, planuje przejść na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego.

  Grzegorz Kusyk Kancelaria Prawdno-Podatkowa Marek RudyAutor: Grzegorz Kusyk
  Specjalista ds. rachunkowości podatkowej
  e-mail: g.kusyk@kancelariamr.pl
  tel: 508 750 614
  1 września 2017