Aktualności

  Nowa forma wpłaty składek ZUS

  Od stycznia 2018 roku wszyscy płatnicy składek ZUS będą posiadali indywidualne konto, na które będą wpłacali składki. Jedna wpłata zastąpi dotychczasowe trzy a dla niektórych nawet cztery przelewy (ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, funduszu pracy i funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych oraz fundusz emerytur pomostowych). Indywidualny numer konta płatnika będzie jednocześnie jego identyfikatorem na potrzeby ZUS.

  Na jakie konto mam wpłacać składki ZUS?

  Na przekazanie płatnikom indywidualnego numeru, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma czas do końca 2017 roku. Ma to uczynić za pośrednictwem Poczty Polskiej, a w przypadku płatników posiadających profil na portalu PUE, zrobi to za jego pośrednictwem. W przypadku gdy płatnik nie otrzyma informacji o swoim numerze konta, powinien zgłosić się do swojego oddziału ZUS.

  Jakie będą korzyści?

  Zmiany spowodują obniżenie kosztów bankowych dla płatników. Będzie on robił jeden zamiast trzech lub czterech przelewów. Wykonanie przelewu będzie łatwiejsze, gdyż nie będzie trzeba podawać żadnych dodatkowych identyfikatorów, jak NIP, REGON czy PESEL. Płatnik nie będzie również podawał okresu za jaki dokonuje wpłaty, gdyż będzie ona zaliczana na poczet najstarszych zobowiązań.

  Minusy zmian

  Płatnik nie będzie mógł dokonać wpłaty składek ZUS bez znajomości swojego indywidualnego numeru konta. Nie będzie miał też możliwości wskazania dowolnego okresu i wpłaty na konkretną składkę.


  Grzegorz Kusyk Kancelaria Prawdno-Podatkowa Marek RudyAutor: Grzegorz Kusyk
  Specjalista ds. rachunkowości podatkowej
  e-mail: g.kusyk@kancelariamr.pl
  tel: 508 750 614
  19 sierpnia 2017